Menu
Kołobrzescy Pionierzy
Kołobrzescy Pionierzy
Previous Next Play Pause

Dzień Pioniera

"Życie samo w sobie nie jest ani dobre, ani złe, jest miejscem na dobro i zło wedle tego, jak je zapełnimy".
Michel de Montaigne

Szanowni Państwo! Drodzy Pionierzy!
Larysa Mitzner powiedziała, że: "Przeżyte chwile nie giną. Nie wiemy nigdy, kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości, by nałożyć się na to, co przeżyjemy obecnie". Nawiązując do tych słów, można powiedzieć, że w życiu każdego człowieka są takie chwile, które zapierają dech w piersiach, budzą wiele refleksji, wspomnień. Dla mnie, dla Pionierów, na pewno są to uroczystości z okazji Dnia Pioniera. W szczególności świętowane tutaj, przy obelisku upamiętniającym pierwszych powojennych mieszkańców naszego miasta. Zawsze są to chwile pełne wzruszeń, wspomnień, ale także i radości.

Tuż po wojnie zbliżyły nas, pierwszych mieszkańców Kołobrzegu, nieszczęścia i trudy dnia codziennego. W tych trudnych dniach zawsze pomagała nam wzajemna życzliwość, serdeczność, wspieranie się nawzajem. Potem połączył nas Kołobrzeg i serca pełne radości z pierwszej czystej wody w kranach, pierwszego światła, pierwszych sklepów, pierwszych placówek oświatowych i kulturalnych. Ten nieformalny związek i wielka radość z wielu innych osiągnięć trwa do dzisiaj. Do działania pchały nas głównie marzenia.

Ktoś kiedyś powiedział: "Żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro, ale marzenia miej takie jakbyś miał żyć do końca świata". Więc marzyliśmy, a nasze marzenia się spełniały. Także to, że na wniosek Klubu Pioniera i Komitetu Organizacyjnego Budowy Obelisku podjęta została Uchwała Rady Miasta. Dzień 31 maja ustanowiono Dniem Pioniera. że trwałymi symbolami dla przyszłych pokoleń są między innymi: Obelisk przy którym się znajdujemy, tablica na ratuszu oraz tablica na Skwerze Pionierów. Życzeniem naszym jest, aby dzień ten był nie tylko świętem Pionierów ale uroczystością łączącą wszystkich mieszkańców, także tych najmłodszych.

W imieniu Klubu Pioniera i wszystkich najstarszych mieszkańców miasta składam serdeczne podziękowanie pomysłodawcom, fundatorom, wykonawcom , kolejnym władzom miasta i tym wszystkim, którzy przyczynili się do zachowania pamięci O TYCH, KTÓRZY BYLI TU PIERWSI…
Dziękuję wszystkim za wiązanki i znicze. Dziękuje za obecność delegacji Klubu Pioniera Darłowa, pocztom sztandarowym, młodzieży szkolnej, mediom. Mimo że z każdym rokiem jest nas mniej : jesteśmy tutaj, żyjemy, marzymy, a nasz duch jest nadal silny. Los nie pozwolił - bardzo wielu pionierom podnoszącym miasto z ruin – przeżyć wielu naszych uroczystości oraz cieszyć się z piękna naszego miasta. Uczcijmy minutą ciszy naszych bliskich, przyjaciół, sąsiadów, kolegów, których nie ma już wśród nas … …..

Dziękuję.
Krystyna Gawlik

Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Dzień Pioniera 2015
Polish Danish English German Norwegian Russian Swedish