Menu
Kołobrzescy Pionierzy
Kołobrzescy Pionierzy
Previous Next Play Pause

List otwarty do Ks. mgr Piotra Zielińskiego

Ks.mgr. Piotr Zieliński
Rektor
Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP Kołobrzeg

Mimo upływu czasu z ogromnym żalem jako pomysłodawca powstania Tablicy na fasadzie "małego kościółka" wyrażam oburzenie. My pionierzy z rodzinami, darczyńcy,przyjaciele nie akceptujemy postawy księdza, duszpasterza.Szkodliwość księdza nie ewangelicka do grupy pionierów. To nie przeoczenie, lecz z premedytacją odsunięto nas przez księdza od odsłonięcia wspólnej Tablicy.

Tablica nie była dla p. Krysi, lecz dług wdzięczności i podziękowaniem w hołdzie pierwszym pionierom, którzy krzewili polskość po II wojnie światowej i odeszli w wieczność. To my drugie pokolenie rodzin pionierskich, przy wsparciu kolejnych władz i wielu mieszkańców jesteśmy inicjatorami istniejących w mieście trwałych monumentów, przekazując młodemu pokoleniu by pielęgnowali nasze tradycje i pamiętali o pierwszych mieszkańcach powojennego Kołobrzegu, nie dzieliła ich wiara ani polityka.

Moja inicjatywa powstania Tablicy jw. zrodziła się spontanicznie po mszy i koncercie Kolęd i Pastorałek w wykonaniu "Chóru Pionier" którą ksiądz bardzo wspierał i dokonaliśmy wiele wspólnych, zgodnych ustaleń. Pewni jesteśmy, ze sytuacja zmieniła się w poglądach księdza wysłuchując nie wielu głosów donosicieli, trudno nazwać uczciwych katolików. Razem byliśmy przy montowaniu Tablicy, cieszyliśmy się z dokonań, zaufałam. ...a ksiądz miał już "zaborcze plany "i udało się, zlekceważył nas publicznie, ale naszej godności, historii zapisanej w kronikach, książkach nie uda się zmienić ani księdzu ani donosicielom. Wiele naocznych świadków ceremonii odsłonięcia Tablicy jest oburzone postawą dokonania takiego podziału.

Sesja Rady Miasta 18 maja br. dot. pkt usytuowania Pomnika Katynia i Smoleńska na Skwerze Pionierów zdominowała nastawienie księdza do pionierów, podjęto działania żeby nas poniżyć i obrazić, wysłuchał ksiądz " donosicieli " a przecież oddawaliśmy hołd tym co od wielu lat nie żyją. Dlaczego ksiądz stanął w obronie Skweru Pioniera ? Przecież to nie kościół jest wnioskodawcą powstania i usytuowania pomników. Wybrał ksiądz politykę. To co nas spotkało, obłuda, brak odwagi i szczerości księdza do mnie i nie tylko to nas tylko wzmocniło, nadal będziemy w obronie Skweru Pioniera a mamy poparcie wielu mieszkańców wyrażając swój głos w dyskusjach medialnych. Nasuwa się pytanie : Co jest ważniejsze ? pomniki czy walka o ich usytuowanie ? Klub Pioniera będzie obchodzić Jubileusz 40-lecia, od 33 lat jestem jego Przewodniczącą i zadbamy o kolejne uhonorowanie nie żyjących pionierów w miejscu zasłużonym, wyrażając dług wdzięczności przez kolejne pokolenia. Pionierzy przez wszystkie lata opłacali zamawiając w miesiąca mszę w intencji pionierów, odbywała się w Bazylice, od 2012 r. na Dzień Pioniera w m-cu maju. Ostatnie trzy lata w małym kościółku, zawsze podczas mszy towarzyszył nasz poczet ze sztandarem Klubu Pioniera, jak również w uroczystych mszach patriotycznych świąt państwowych i lokalnych miasta. Sztandar żegna też przy pochówku członkom Klubu Pioniera.

Przesyłam do wglądu płytę nagraną na okoliczność Dnia Pioniera na 2018 r. Pierwsza część uroczystości to nasza historia pamięci, druga smutne zakończenie Dnia Pioniera. pewnie nie potrzebny napis PIONIEROM KOŁOBNRZEGU - nawet nikt nie odczytał podczas uroczystości a miało być...

Przewodnicząca Klubu Pioniera Krystyna Gawlik
www.pionier.kolobrzeg.eu
Kołobrzeg 10 lipiec 2018 r.

 

Polish Danish English German Norwegian Russian Swedish