Menu
Kołobrzescy Pionierzy
Kołobrzescy Pionierzy
Previous Next Play Pause

Pionierzy chcą Ronda Prezydenta Lipickiego

Podczas dzisiejszego dorocznego zebrania Klubu Pioniera Miasta Kołobrzegu, które odbyło się w kołobrzeskim muzeum, członkowie stowarzyszenia omawiali kwestie związane z działalnością klubu i jego władz. Postanowiono również wystąpić do prezydent Anny Mieczkowskiej o nazwanie ronda w Kołobrzegu imieniem pierwszego prezydenta miasta - Stefana Lipickiego. Ostatnie dyskusje na temat powstania Ronda Inwalidów czy Ronda PTTK, które pojawiły się w Radzie Miasta Kołobrzeg i brak stosownych decyzji w tym zakresie, jest przyczyną dzisiejszej inicjatywy kołobrzeskich pionierów.

- Stoimy na stanowisku, że już nadszedł czas na uhonorowanie człowieka, który w najtrudniejszych dla polskiej historii miasta czasach stanął na czele władz i organizował tu polskie życie. Szkoda, że nie dało się tego zrobić wcześniej, ale dlatego jest nasza inicjatywa, kołobrzeskich pionierów i apelujemy o to, żeby na przyszły rok, kiedy 31 maja przypadnie 75 rocznica przekazania Kołobrzegu Polakom, żeby pamiętać o pierwszych mieszkańcach, o osadnikach, a także o pierwszym prezydencie - mówi Krystyna Gawlik, szefowa Klubu Pioniera.

Stefan Lipicki urodził się 22 lipca 1910 roku w Berlinie-Tempelhof. Z wykształcenia był budowniczym. Obowiązki prezydenta Kołobrzegu powierzył mu 31 maja 1945 roku Władysław Ciesielski, pełnomocnik rządu na obwód kołobrzesko-karliński. Tego dnia, ppłk Bobirenko, komendant wojenny Kołobrzegu, zdał władzę nad miastem Polakom. Lipicki zaczynał tu wszystko od początku. Trzeba było zorganizować polskie życie, przystąpić do wprowadzania choćby namiastki normalności na ziemiach, gdzie diabeł mówił dobranoc. W nocy szerzył się terror żołnierzy Armii Czerwonej. Nie brakowało złodziei i bandytów. Trudne t były czasy, ale trzeba było jakoś sobie radzić. Zaczęto porządkować ulice, chować zwłoki, także ciała żołnierzy polskich. Uruchomiono tymczasową elektrownię i wodociągi. Wiele prac wykonywano w uzgodnieniu i przy pomocy Armii Czerwonej. Administracja i pomoc prezydenta funkcjonowały społecznie. Wynagrodzeniem było jedzenie. W tym czasie, udało się zrealizować wiele zadań, uporządkować wstępnie miasto, uruchomić szpital powiatowy, którym kierował Witold Recki, umożliwić przyjazd pionierom, uruchomić gospodarstwo w Stefanowie (Kądzielno), uruchomić kościół parafialny, który był dowodem na prawdziwą stabilizację w mieście. Stefan Lipicki pełnił jeszcze funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Kołobrzegu w latach 1947-48. Pracował w różnych zakładach produkcyjnych na terenie miasta, prowadził także działalność gospodarczą. Zmarł 13 grudnia 1981 roku. Pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu.

Polish Danish English German Norwegian Russian Swedish