Menu
Kołobrzescy Pionierzy
Kołobrzescy Pionierzy
Previous Next Play Pause

Koniki 2022 rozdane

Kochane kołobrzeżanki, kochani kołobrzeżanie, to statuetka Konika Kołobrzeskiego za 2021 rok, ale tak naprawdę to wyraz wdzięczności za wiele lat pracy na rzecz miasta i mieszkańców. Pracy, która rozpoczęła się w 1945 roku, w pierwszych dniach po wojnie. Wszędzie gruzy, ruiny, bo tyle pozostało z Kołobrzegu. Ale pojawiła się garstka ludzi, którzy z ogromnym wysiłkiem, z niezłomną wiarą, metr po metrze wydobywali miasto ze zniszczeń. Przybyli tu z różnych stron, dzieliło ich wszystko, ale łączyła nadzieja. Nie mieli nic oprócz marzenia o spokojnym domu w mieście nad Parsętą. I zaczęli je realizować.

W latach siedemdziesiątych Kołobrzeg rozrastał się i piękniał, a okropieństwa wojny odchodziły w niepamięć. Ale wszyscy pamiętali o trudzie pierwszych powojennych lat i ich bohaterów. "Mała kołobrzeska rodzina", grupa rozumiejąca się bez słów, zjednoczona wspólną przeszłością w 1979 roku, podczas uroczystości 35. rocznicy walk o Kołobrzeg założyła Klub Pioniera, w tym miejscu, w ówczesnym kinie "Kalmar". Pierwszym Przewodniczącym Klubu był Stefan Ważyński. A od 1985 roku nieprzerwanie przewodniczącą jest Krystyna Gawlik. W 1984 roku, powołują do życia Chór Pionier.

31 lipca 2003 roku Klub Pioniera został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nazwą: Stowarzyszenie Klub Pioniera Miasta Kołobrzegu, zyskując tym samym osobowość prawną i własną siedzibę, w pomieszczeniach zabytkowego ratusza. W 1997 roku jeden z najpiękniejszych skwerów w centrum miasta zyskuje nazwę "Skwer Pionierów". Dzięki staraniom klubu w 2007 roku ratusz ozdobiła tablica upamiętniająca pierwszych powojennych mieszkańców Kołobrzegu. W 2004 roku, z inspiracji klubu, Honorowy Pionier Hieronim Kroczyński wydaje "Powojenny Kołobrzeg lata 1945-1950". Czternaście lat później drugie i rozszerzone wydanie książki przywita setną rocznicę Niepodległej. W 2012 roku, na wniosek Klubu Pioniera, Rada Miasta ustanowiła 31 maja Dniem Pioniera Miasta Kołobrzegu. Podczas obchodów pierwszego na cmentarzu miejskim odsłonięto obelisk oddający cześć tym, którzy z ruin i zgliszcz odbudowali miasto. W 2018 roku, z inicjatywy Klubu, w hołdzie pierwszym mieszkańcom odsłonięto - wykonaną przez Romualda Wiśniewskiego - tablicę na ścianie kościoła przy ul. Katedralnej, czyli potocznie nazywanym "małym kościółku nad rzeką". 9 września 2020 roku, na mocy uchwały Rady Miasta Kołobrzeg, jednemu z rond w centrum, tuż przy Skwerze Pionierów, nadaliśmy imię Stefana Lipickiego, pierwszego prezydenta Miasta Kołobrzeg.

Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022
Koniki Kołobrzeskie 2022

Jako klub istnieją już 43 lata, chór śpiewa od 38! Choć z roku na rok maleje liczba Pionierów, to w klubowiczach wciąż żyje duch młodości, nie spoczywają na laurach, podejmują nowe wyzwania. I zwyczajnie, po ludzku lubią ze sobą spędzać czas. Trudno znaleźć słowa, które wyrażają wdzięczność za poświęcenie i ogromny trud, jaki w odbudowanie naszego miasta włożyli Pionierzy, skromni bohaterowie powojennych zmagań. Dzięki wam i waszym rodzinom Kołobrzeg wstał z kolan i zaczął szybko się rozrastać. To wielkie szczęście dla wszystkich kołobrzeżan, że tacy wspaniali ludzie przyjechali tu kilkadziesiąt lat temu, osiedlili się, założyli rodziny, dzisiaj już wielopokoleniowe.

Jak już pewnie Państwo domyślają się, nagroda Konika Kołobrzeskiego trafia do Stowarzyszenia Klubu Pioniera Miasta Kołobrzegu. Tym samym, w imieniu wszystkich mieszkańców dziękuję Pionierom i ich rodzinom za wszystko, co zrobili, za stworzenie tak pięknego miejsca do życia jakim jest Kołobrzeg.

Polish Danish English German Norwegian Russian Swedish